Czas ucieka, wieczność czeka.
Czas został nam dany przez Boga tu na ziemi, abyśmy go dobrze wykorzystali.
Ale jak? Po co?

Abyśmy nauczyli się kochać Boga, bliźniego i siebie samego. Nie przez słowa, a konkretne czyny. Możliwości mamy do tego wiele, nade wszystko nasze zdolności (talenty), którymi zostaliśmy obdarowani i władze naszej duszy, abyśmy mogli rozpoznawać, co jest sensownie czynić a co jest marnotrawstwem czasu.

Ile tego czasu marnotrawimy i na co?

Na byle jakie filmy, na toksyczne relacje, na ciągłe zakupy i pochłanianie nowej, często płytkiej wiedzy.
A moglibyśmy spędzać go lepiej i piękniej, obserwując w sobie to, co  ubogaca, a nie zubaża moje wnętrze czy relacje z innymi ludźmi.

Wybór zależy od nas. Mierzmy wyżej od tego, co proponuje nam wszędobylska brzydota – w rozkrzyczanych gazetach o tym: kto kogo zabił, zdradził, pobił. Kto jest obecnie najbogatszy w pieniądze, co nie zawsze idzie w parze z długofalową mądrością życiową. Wciska nam się modę, która ma się nijak z pięknym ubiorem czy elegancją. Oferta telewizji produkuje coraz to nowy serial, chcąc nas oderwać od swojego własnego życia, różnych jego problemów. Żaden bohater serialowy nam w nich nie pomoże, jeżeli sami ich nie rozwiążemy, będą „zamiatane pod dywan”, aż nas zaczną przytłaczać.

Czasu mamy niewiele, aby wykorzystać go mądrze czyli pięknie i dobrze. Nie pozwólmy na to, aby przeciekał nam przez palce i na dyktowanie nam przez media, jak mamy go wykorzystywać.

Pismo Święte o czasie:

Skracaj czas (przebywania) między   nierozumnymi, a wśród mądrych  przedłużaj.”
(Syr 27,12)


„Na każdą bowiem sprawę i na każdy czyn jest czas wyznaczony”
(Koh 3,17b)


„Odliczył ludziom dni i wyznaczył czas odpowiedni, oraz dał im władzę nad tym wszystkim, co jest na niej.”
(Syr 17,2)

Pytania do refleksji:
1/ Pomyśl, jak wykorzystujesz swój czas? Czy go nie marnujesz na mało ważne sprawy? Przyjrzyj się temu, co robiłeś w okresie ostatniego miesiąca, czy jesteś zadowolony ze swojego planu dnia?
2/ Co konkretnie chcesz zmienić w swoim planowaniu, aby dobrze wykorzystać dany Ci czas od Boga?

Halina Orłowska – Szpitalny
e – mail: h.orlowska@olimp.edu.pl
www.drogakupelnizycia.pl